11. 12. 2014

Skořice

Kdo by se v tomto počasí nechtěl zahřát a udržet tělo v co nejlepší kondici? V  tomto zimním období jsme velmi náchylní k nastydnutí a k celkovému prochladnutí našeho organismu. Proto bych se ráda zmínila o příjemně voňavé a prohřívací - "Skořici".

Skořicovník čínský (Cinnamomum aromaticum)
jižní Čína, Indonésie, Cejlon

- zahřívá dráhy a rozhýbává energii jang (v TČM - jako jeden z nejsilnějších prostředků velmi horké povahy, ohřívá nejen tělo ale i vnitřní orgány).

- posiluje žaludek, působí svíravě, mírní bolesti, stimuluje pocení, zlepšuje vady zraku a prokrvení.

Použití:
při vnitřním chladu břišní dutiny, pro zažívací trakt (průjem, podrážděný žlučník, zvracení, nevolnost), chudokrevnosti, nedostatku energie, k doplnění jang ledvin a sleziny.
i nechutenství, únavě, bolestech břicha, chladných nebo špatně prokrvených končetinách.
má dezinfekční a antibiotické účinky.

 

POZOR! EO Skořice nepoužívejte v těhotenství. Děti nepoužívat do 2 let. Je to velmi silný olej, zacházet opatrně. Používat poloviční dávkování. Lidé s hypersensitivní, nemocnou nebo poškozenou pokožkou - velmi obezřetně.



Skořice má povzbuzující účinek na naše tělo i mysl. Podporuje chuť k jídlu, příznivě pomáhá našemu zažívání, léčí průjmová onemocnění a působí i proti nadýmání.



Neodmyslitelně je spojená s vůní Vánoc a zimnímu období. Proto si ji dopřejme, třeba jako přísadu k dochucení kávy, do čajové směsi, svařeného vína, při pečení cukroví ... možností je mnoho.

Krásné a hřejivé odpoledne. Markéta 

Žádné komentáře:

Okomentovat